Dobrostan zwierząt – zobowiązania grupy BEL
W oparciu o przekonanie, że wysoka jakość mleka jest nierozerwalnie związana z dobrymi warunkami życia krów mlecznych oraz w dążeniu do dobrej opieki nad tymi zwierzętami, Grupa Bel we współpracy z rolnikami promują najwyższy możliwy poziom dobrostanu bydła mlecznego (np. program Happy Cows na Azorach, Cow Compass w Holandii i Dairy Farmer Best Practices Charter we Francji).
Przygotowano lokalne i międzynarodowe regulacje dla gospodarstw mleczarskich. Ale Grupa Bel zamierza pójść o krok dalej, zachęcona przez swoich konsumentów, którzy chcą dowodów na to, że praktyki hodowlane są jeszcze bardziej przyjazne dla krów mlecznych.
Pod koniec 2017 r., Bel podjął ambitne zobowiązania względem całego swojego łańcucha wartości mleczarskiej poprzez program mleczarski na wyższych szczeblach Bel Global Sustainable. W ramach tego Programu, Grupa dąży do tego, aby do 2025 r. 100% rolników prowadzących gospodarstwa mleczarskie, którzy dostarczają mleko do Bel, posiadało certyfikat strony trzeciej, zgodnie z Programem Dobrostanu Zwierząt Bel.
Grupa Bel zdefiniowała najlepsze praktyki zapewniające dobrostan zwierząt w gospodarstwach mleczarskich. Są one oparte na zasadzie „pięciu wolności”[1] które stanowią podstawowe zasady Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) i uwzględniają zdolność zwierząt do odczuwania[2]. Bel planuje przedstawić te najlepsze praktyki wszystkim rolnikom w swoich 10 zagłębiach produkcji mleczarskiej na świecie, uwzględniając dojrzałość praktyk produkcji mleczarskiej w krajach, w których pracujemy.
Program Dobrostanu Zwierząt Bel obejmuje pięć zagadnień:
- Zagwarantowanie zwierzętom wolności poruszania się,
- Zapewnienie dobrych warunków życia,
- Zapewnienie opieki i monitorowanie zdrowia i dobrostanu bydła
- Zapewnienie dobrostanu cielętom,
- Opieka nad bydłem przy końcu życia.